Skip to main content

Mat- och dryckesmarknad i Wadköping

Wadköping Matmarknad i centrala Örebro är en av de största och mest betydelsefulla sommarhändelserna i staden. Ett hundratal utställare erbjuder besökarna ett brett urval av lokalproducerade varor.

Fritextsökning

Dagsprogram

  • 16/8
    Buss Säffle-Grums-Vålberg-Karlstad-Skattkärr-Kristinehamn-Karlskoga-Örebro

  • Dagstur

    Vi styr vår buss mot Närke och Örebro med ankomst vid lunchtid, vi börjar med ett besök i det ikoniska vattentornet Svampen. Bygget startade 1958 och slutfördes 1961. Svampen står 58 meter högt och har en tankkapacitet på 9 000 kubikmeter, vilket gjorde det till ett av Sveriges största vattentorn vid den tiden. I början av 2000-talet fick tornet en omfattande renovering. Idag innehåller det både café och restaurang med en vidunderlig panoramautsikt över Örebro och omgivande landskap.

    Från buffébordet väljer vi fritt bland fyra varmrätter, dagens soppa, nybakat bröd, sallader, kaffe och kaka. Mätta och belåtna tar vi åter plats i bussen för en kort resa till Wadköping och mat- och dryckesmarknaden.

    Wadköping, en levande stadsdel i centrala Örebro där dåtid möter nutid. Med sina trähus och gårdar skildrar Wadköping Örebros äldre bebyggelse, stadsmiljö och invånare. Här finns museer, utställningar, caféer och restaurang, träsvarvare, handelsbod och många andra spännande butiker och hantverkstäder. Det är i den här miljön som Wadköping mat- och dryckesmarknad hålls. Ett hundratal utställare erbjuder besökarna möjlighet att handla lokalproducerade varor, upptäcka ett imponerande sortiment av produkter och hitta sina personliga favoriter.

    Även stadsparken som ligger granne med Wadköping är värt ett besök . Här möts vi av blomstrande rabatter, grönskande träd och rogivande gångstigar som slingrar sig längs Svartån. För trädgårdsentusiaster är Rosenträdgården ett måste, där doften av hundratals rosor fyller luften.

    Vid 17-tiden rullar vi åter mot Värmland, åter i Karlstad ca kl. 18.30.

    Dagstur

Avgångar & priser

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris
16/8Flera Mat- och dryckesmarknad - Wadköping, 1 dagMer än 8840:-BokaMer information