Skip to main content

Sommarkryssning till Helsingfors

En kryssning till Helsingfors med Tallink Silja Symphony är en upplevelse fylld av avkoppling, nöje och spänning. Ombord på detta eleganta fartyg kombineras lyx med förstklassiga faciliteter, vilket gör resan till ett äventyr i sig. Helsingfors ligger för våra fötter och väntar på att utforskas.

Boka-tidigt-rabatt 300:- / person t.o.m. 25/2.
Fritextsökning

Dagsprogram

  • 7/7
    Buss Åmål-Säffle-Grums-Vålberg- Karlstad-Kristinehamn-Karlskoga-Örebro-Stockholm

    23/7
    Buss Sunne-Munkfors-Deje-Forshaga-Karlstad-Kristinehamn-Karlskoga-Örebro-Stockholm

  • Dag 1.: Till Stockholm

    Avresa till Stockholm under förmiddagen med rast längs vägen. Under eftermiddagen når vi vår vackra huvudstad. Incheckning på Tallink Silja Lines fartyg Silja Symphony och avgång mot Helsingfors. Vår chaufför ser till att vi får både hyttnycklar och måltidskuponger. Bussen och chauffören är inte med under kryssningen.

    Ombord finns 4-bäddshytter reserverade, samtliga hytter är belägna högt upp i båten. De är modernt inredda med d/wc. För gäster som förbokat kvällens middag, står smörgåsbordet uppdukad i bufférestaurangen. Välj bland kalla och varma rätter, kött, fisk, skaldjur samt ett dessertbord fyllt av sötsaker, ostar och frukt. Till middagen ingår dryckesbuffé.

    Efter middagen väntar fartygets nöjesutbud på oss, dansmusik, trubadur och karaoke, det finns något för alla smaker. Silja Symphony är känd för sin imponerande inomhuspromenadgata som sträcker sig längs hela fartygets mitt. Här hittar vi butiker, restauranger och caféer som bjuder på liv och rörelse i en trivsam miljö. Det är som att strosa genom en charmig stadsgata, fast ute till havs.

    Från fartygets soldäck sitter ni på första parkett, då vi kryssar genom vår vackra skärgård med öar och stugor. Butikerna erbjuder ett brett sortiment av shopping, allt från parfymer, dryckesvaror, choklad till presentartiklar. På däck 12 hittar vi Sunflower Oasis tropiska värld, med bubbelpooler och bastu.

    Även de yngsta kryssningsresenärerna får en trivsam kryssning med roliga aktiviteter i lekrummet, som är fyllt med spel och pyssel.

    Till Stockholm
  • Dag 2.: I Helsingfors

    Efter en avkopplande natt ombord anländer vi till Helsingfors, vi har tillgång till våra hytter under hela
    uppehållet. Helsingfors är en charmig stad med nordisk elegans och spännande sevärdheter. Promenera längs Esplanadparken, utforska Salutorget eller njut av arkitekturen vid Helsingfors domkyrka. Helsingfors är inte speciellt stort, så utan större problem tar vi oss på några timmar runt bland både museer, restauranger och sevärdheter. Det mesta i shopping hittar vi på det gigantiska varuhuset Stockmann mitt i city eller i butikerna på gatorna runt omkring.

    Fartyget lämnar Helsingfors kl. 17.00 (svensk tid kl. 16.00). Ytterligare en trivsam kväll väntar oss ombord. Spara en slant och förboka både frukostar och middagar vid bokningstillfället.

    I Helsingfors
  • Dag 3.: Till avstigningsorten

    Vi inväntar våra medresenärer som kryssat till Tallinn innan vi påbörjar vår hemresa med rast efter vägen. Åter i Karlstad ca kl. 15.30.

Avgångar & priser

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris
7/7Flera Helsingfors sommarkryssning, 3 dagar. Boka-tidig rabattMer än 81 990:-BokaMer information
23/7Flera Helsingfors sommarkryssning, 3 dagar. Boka-tidig-rabattMer än 81 990:-BokaMer information

Hotell

Destinationshotell

Tallink Silja Line, Silja Symphony
Kryssa med Tallink Silja line. Ombord hittar du fräscha restauranger, taxfree och härlig underhållning.